środa, 31 sierpnia 2016

Królowa kasz czyli o kaszy jaglanej

Pierwszy raz kaszę jaglaną spróbowałam kilka lat temu. Wcześniej nie wiedziałam o jej istnieniu. Wielka szkoda bo zawiera wiele cennych wartości odżywczych oraz można zrobić z niej dużo smacznych potraw.

Krótko o prosie

Kaszę jaglaną otrzymujemy z prosa, które nie zawiera glutenu oraz należy do najbardziej lekkostrawnych zbóż. Należy do najstarszych ziaren uprawianych na całym świecie.
Na organizm działa alkalizująco, czyli zasadotwórczo, dzięki czemu pomaga usunąć toksyny, złogi oraz metale ciężkie z organizmu.

Wartości odżywcze kaszy jaglanej

W 100g znajdziemy około 370 kcal, 73g węglowodanów, 4g tłuszczu i 11g białka (wszystko zależy od producenta).


Zawiera:

  • Witaminy z grupy B – odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego
  • Lecytyne – bierze udział w procesach przemiany materii
  • wapń
  • potas
  • fosfor
  • krzem – odpowiada za zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci, utrzymuje elastyczność naczyń krwionośnych, pomaga regulować zły cholesterol
  • żelazo – ma go najwięcej ze wszystkich kasz
  • tryptofan –  odgrywa istotną rolę w pracy układu nerwowego. Bierze udział w wytwarzaniu melatoniny, która odpowiada za regulację snu. Również zmniejsza apetyt.
Ponadto wzmacnia osłabiony i wyziębiony organizm, a także usuwa z organizmu nadmiar wilgoci i śluzu, które są przyczynami stanów zapalnych.

Wady kaszy jaglanej

Ma wysoki indeks glikemiczny, który wynosi 71.

Zawiera:

Goitrogeny utrudniają absorpcję jodu (należy bardzo uważać przy chorej tarczycy).
Fityniany negatywnie wpływają na absorpcję żelaza, wapnia, magnezu, potasu oraz manganu, co może prowadzić do niedoborów tych pierwiastków.

Co zrobić by pozbyć się fitynianów?

Kaszę przed ugotowaniem należy "przeprać" tzn. trzeć dłońmi o kaszę, by ta puściła białe mleczko, a następnie moczyć w wodzie z sokiem z cytryny, ponieważ kwas askorbinowy sprawi, że pozbędziemy się części kwasu fitynowego.



INSTAGRAM: gym_andnutrition

1 komentarz: